כוזרים

סביטוסלב,בן של הלגה, נסיכת רוגים, שיסף גרנו של יוסף,מליק כוזרים. תם פרק בהיסטוריה, התחיל אידן חדש. לא היה לו, לסביטוסלב שום סיכוי לנצח,לפרחח הצעיר הזה. בן הסורר, הוא לא קיבל על עצמו שום רסן. גם בתקופה הפראית זו..נסיכה הלגה, שליטת קייב נאלצה להרחיקו מהשלטון, והעדה לרשת אותה את בן הלא חוקי שלו, וולדימיר. סביתוסלב חי חיי נווד עם כנופייתו על ביזה. הוא היה דומה באופיו לאבות אבותיו וורנגים, שבאו מצפון הרחוק, מארצות סקנדינביה. הם היו בנים צעירים במשפחה. רק בכורים ירשו את הרכוש. חסרי כול, הם צברו רכוש במלחמות ורצח. רבים מהם לא השלימו עם נישול. הם נכנסו למצב פסיכוטי. אחוזי אמוק הם התנפלו והרסו כול דבר, שהיה בדרכם,רצחו אנשים, בעלי חיים בלי הפחנה. הם מהוו סכנה לחברה ושלטים שלחו אותם לארצות רחוקות. נתנו להם ציוד, ספינות והספקה לדרך. הם חיו על ביזה, סחרו בביזה ,שערכו בדרך,כך התפתח מסחר ביו צפון ודרום.. וורנגים התפזרו בכול אירופה והגיעו לים התיכון. במזרח הגיעו לביזנטי. מצפון לדרום אין ים, אבל הם בחרו בדרך של מים, של נהרות ואגמים. במקומות, שלא היה בהם מים ספינות נמשחו ביבשה. הם כבשו את השבטים,שנקרעו לדרכם, בנו מבצרים קטנים מעץ והמשיכו הלאה. כך הם פגשו את פינים, אוגרים ואחרים. הם כבשו גם חלק משבטי סלאביים ושלטו על עמים הכבושים,הכריחו אותם לבנות מבצרים,להתגייס לצבא,לשלם מסים. ספינתם היו צרות, משוטים ארוכים חרטומם גבוהים מאוד מקושתים בפסלי עץ, של ראושי דרקונים או נחשים, מפחידים מאוד. גם נשים היו איתם, לוחמות חזקות, כמו וואלקיריות. כך הגיעו ותפסו גם את קייב.מקומיים קראו להם וורנגים, וורגים, רוגים,רוסים. הם היו הרבה יותר גבוהים מהסובבים אותם, חזקים עם איניים אפורות או כחולות,קרות ומאיימות. כזה היה בנפשו סביטוסלב. הוא גילח את ראשו,השאיר צמא באמצע. לא היה איש, שיכול לעמוד כנגד שנאה, שפרצה לעתים קרבות מעיניים שלו, רק אמו, הלגה. היא ניסתה לשדכו לנסיכה ביזנטית ולא הצליחה.היא שלחה מפניה את שפחה סלאבית, אם נכד שלה,וולדימר והיא שנאה את כוזרים.

רחוק, רחוק מהמקום הזה, שם, במזרח הרחוק חיו להם שבטים הונים. הם גידלו צאן, בקר, סוסים. אדרים עצומים היו להם. שדות מרעה ללא גבולות היו לרשותם. ילדיהם רכבו לפני , שידעו ללכת. שבטים האלה, חבבי ביזה חיו במלחמה מתמדת בינם ובין עצמם ובין עמים שכנים. כולל סינים. הם בזזו עדרים, תפסו שדות מרעה, חפצים,יקרי ארך. סינים נאלצו לבנות חומה. שעומדת עד היום. צעירים הונים אהבו משחקי מלחמה. אגדה מספרת, שאחד מנסיכי יצא למשחק הזה עם צבאו.הוא לקח עמו אשתו האהובה,נדירה ביפיפייה.הם עשו תרגילים: כוונו את החיצים לדבר-מה ופתאום לפי פקודה, יראו כולם למטרה אחרת. כול זה תוך דהרה על סוסים. תרגיל היה רגיל, רק, מטרה שנבכרה על ידי נסיך הייתה אשתו. את אלה ,שלא יראו בה הוא הרג בו במקום. פעם אחרת, כאשר הוא עשה את התרגיל לאביו, אב נראה כמו קיפוד מהמון חצים בגופו. כך צעיר הפך לראש השבט, וכעבור זמן הוא הוביל צבא הונים לפלישה . הם שטפו את אסיה ואירופה. על מעשי הונים נכתבו הרבה, מאות שנים אחרי, הם עוררו פחד, זוועה.

עברו הרבה שנים, מאות שנים, התפרקה מלכות של הונים. הם התערבבו עם עמים הנכבשים ונוצרו עמים אחרים. אחדים מהם חיו בהרי קווקז וסביבם. היו בולגרים על נהר העצום איטיל, פצינגים על מרגלי קווקז, אלנים, סבירים,מדיירים[הונגרים], אזרים ורבים אחרים. גם כוזרים. הם התמקמו בהרי קווקז ובחצי האי קרים. בין הרבה עמים, שנוצחו וחיפשו מקלט בין סלעים האדירים של הארץ זו, וכוזרים פגשו שם בין האחרים, גם ישראלים ויהודים. את ישראלים גורשו אשורים ממולדת אחרי כשלוש שנות מצור.אשורים הביעו במקומם מורדים אחרים מבבל ומערב. בהמשך נקראו הם שומרונים. שבטי ישראל הגיעו גם למדינת מדי, למרגלות קווקז, על ספת הים כספי. בהמשך אחרי הריסת בית ראשון על ידי בבלים וגירוש הצטרפו יהודים אחדים אל גולים הקודמים. כוזרים, כמו יהודים נאלצו לעזוב עיסוקים קודמים שלהם, כמו חקלאות ורעות עדרים גדולים ומצאו נישה לפעולתם. הם הקימו דרך המשי.היא עברה קרים, קווקז, איטיל [וולגה], בוכרה והלה למזרח להודו, לסין.הייתה גם דרך צפונה משפך האיתיל למלה לבולגרים. רוסים ובזנטים השתתפו במסחר הזה. כוזרים הכירו את הדרך, יהודים תרמו בארגון. לאורך המסלול הם נעזרו בשבטי ישראל והונים. הם בנו תחנות מסחר ומנוחה ותוחזקו אתם. כוזרים התחזקו והלכו, הקימו אימפריית כוזרים. בראשה עמד כגן. את הבירה העבירו מיער שמנדר , שבמרגלות קווקז לשפך איטיל וספת הים כספי.[ ים כספי לעיתים קראו ים כוזרי], וקראו לבירה החדשה "איטיל". נהר דון, קרים, חלק גדול של קווקז, אזורים נרחבים סביב נהר איטיל[וולגה].גם קייב הקימו כוזרים כתחנת מסחר [רוסים כבשו אותה מידיהם ] נכללו לתוך אימפריה כוזרית.עמים רבים חיו בתוכה, כולל שבטים סלאביים. הם נלחמו יחד עם כוזרים ברוסים. בין אצילים כוזרים ויהודים עשירים נרקמו יחסי נישואים. יהודים הורישו את הונם לבנות במשפחה מעורבת, כדי לשמור על יהדות. כך משפחות עם אם יהודיה התעשרו. למרות שדם יהודי הלך ואזל. בשלטון הופיע אוד שליט יחד עם כגן, מליק מיהודים. שלטונו התחזק וכגן היה מין נסי כוזריה. בהמשך הגיעו לקבלת דת יהודי. היו סיבת רבות לצעד הזה. אחרי אשורים ובבלים לקווקז באו פרסים, אחריהם ערבים, שוב פרסים. גם רומים היו בתמונה. כולם נלחמו בכולם. במלחמות אלה הפסידו ונצחו כוזרים . התפרקה רומה, ביזנטי קיבלה נוצרות, מדרום קווקז באו ערבים מוסלמים. ומצפון מערב רוסים.כוזרים נלחמו וסחרו איתם.הם נלחמו באכזריות לא פחותה מאחרים. ידוע, שפסח, מצביא כוזרים העניש את קייב.לא הרבה נשער מעיר אחרי פלישתו. הוא רצח נשים וילדים, מחר לעבדות גברים רבים. שנים רבות אחרי פלישה, אמהות הפחידו בשמו את ילדיהן..בשבע עיניים שמרו כוזרים על בטיחות ורציפות המסחר שבדרך המשי.. שיירת יוצאת לדרך ארוכה. היא עוצרת בתכנות המסחר, נחה, באים סוחרים מהסביבה, קונים ומוכרים.ראש השיירה מקבל הסברים על בטיחות בדרכים, יעוץ לגבי צורך בהגנה. שבטים, שבכשר עם כוזרים, מלווים ומוסרים את השיירה לשבט אחר. כולם יודעים על אכזריותם של כוזרים, עם ישדדו את שיירה. הם מקבלים שכר גבוהה, אבל לסוחרים היה כדי.

סחורה יקרת ערך מובאים על ידם. יהלומים, זהב, תבלינים,משי,פרוות יקרות ועד. גם דברים רגילים עוברים מיד ליד.. כך שיירה נמשחה לדרכה מתחנה לתחנה. עם מזל מעיר פנים, שיירה נכנסת לכוזריה. דרכים בה בטוחים, אבל סוחרים ממהרים לשוק הגדול, לאיטיל. מרחוק נשמע רעש של שוק. הוא ממוקם על שטח מאוד גדול ליד הבירה. כול פלאי טבל אפשר למצוא בו, מסודר לפי סוג הסחורה. שומרים מסתובבים, בכוח מפסיקים אי סדר הקטן ביותר. בודקים, מקבלים מס, ומובילים את השיירה למקום מיועד לה. מס גבוהה מאוד,אנשים מתלוננים, מתווכחים, אבל משלמים. זה זמן מנוחה.

מנאמני החיים לרשותם. לבושים פאר,גופם אחרי עיסוי שמנים, זקנם מריח בושם יקר, המטיילים, מגישים מתנות, יקרי ארך למי שצריך ונהנים מהחיים. אחרי זמן מה עמוסי בסחורה חדשה, עוזבים, חוזרים הביתה. כוזרים החזיקו גם בקרים והעבירו לשליטתם ערי המסחר רומיים שבזנטים רצו אותם תחת שליטתם. נסיכה הלגה בעיניים כלות ראתה את הרכוש העצום, שזרם אל כוזרים. גם שבטים סלאביים לא להטו לעבור תחת שליטתה.כסף רב, אורך חיים נוודי [הם לא בנו ארמונות רבים] אפשרו לא להכביד במסים, לא לגייס אנשים לעבודות בנייה. והגנת הכורים אפשרה לשבטים לעבוד אדמות פוריות מזרחה. והלגה שנאה את כוזרים.

איך יצא, שבן הפרחח שלה הצליח להרג את המליק ומההלם צבא המםודר וגדול ברך, אבל זה קרה. כוזריה לא חזרה לעוצמה.חלק מהם קיבלו אסלם, חלק נוצרות. הם התמזגו עם עמים אחרים ונוצרו עמים חדשים. באוקראינים, קוזקים, אזרים יש חלק מכוזרים. דרך המשי , שמעשי ביזה שוב השתלטו עליה, הפסיקה לפעול. להלגה לא היה כוח להחזיק בה. רק מונגולים אחרי מאות שנים שוב הפעילו אותה. רוסים הלכו והתחזקו. על אדמות נרחבים של כוזרים קמה רוס של קייב. ניצחון האדיר של סביתוסלב הושם בצל. למה? על ניצחון הגדול של אלכסנדר מוקדון ידוע לכולם. גם לו, למוקדו, מלך הלא חשוב של מדינה הקטנה על חצי אי בלקן לא היה שום סיכוי לנצח את מלף פרס ,דריי שלישי, מצביע דגול, והוא, מוקדון, ניצח. לומדים עליו בבתי ספר,פילוסופים,סופרים מתווכחים עליו עד היום. לאומתו סביתוסלב נשכח., למרות, שניצחנו האדיר שינה את גורלה של אסיה וגם אירופה. הייתי במקומות של כוזרים, אין זכר מהם,לא מראו שרידי תרבות של כוזרים, כול שריד, גם קטן, של עם אחר מתוחזק היטב. רק לא של כוזרים. שפה נשכחה. רק כאן, בישראל קראתי עליהם. הספר "מילון הכוזרים" הצית את דמייני.הייתי שם,דרכתי על אדמה, בה עברה דרך המשי, ראיתי את הנופים, שילוב ים כחול עמוק והרים,ירוקים. במקומות רבות, במרתפים נמצאים דיברי קודש של יהודים. מאות בשנים הם לא ראו עור היום. לא ידעתי ,שהם ישנם. על כוזרים, כעם לא חשוב היה ידוע לי,בלי פרטים, גם נסיך סביטוסלב נזכר בין השורות. לדעתי זה האנטישמיות. גידופים, אפילו פרעות הם תוצאות. הסיבה היא, שהם מתביישים בעצמם. לגבי יהודים, תקופת כוזרים היה עוד ניסיון כושל להפוך אדמה זרה למולדת, אחד מ רבים, שנארכו ברחובי טבל.ניסיון הזה נמשך כ500שנה.עד היום נשארו רק יהודי בוכרה ויהודים הרריים. לא כך לגבי עמים. לא רק ארץ הם רכשו, גם גנים במינון קטן מאוד נמצאו בעובר, שממנו התפתח עם רוסי הגדול. זה לאי נסבל עבורם. בטפרים שלופות מגרדים את נפש של עצמם, כדי לסלק ממנה את העבר שלהם, את המולקולה יהודית. כך מאז ועד היום. זו היא סיבה לשכיחת ניצחון של סביטוסלב. נרתעים מהסיפור הזה. הדבר הוא מעבר לטוב ורע, זו היא האנטישמיות.

                                            אי  וואלעם

פורסם בקטגוריה זיכרונות. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על כוזרים

  1. מאת רונית‏:

    וואו.. זה היה ארוך מאוד אבל מאוד מאוד מעניין. תודה על הפרספקטיבה ועל הפוסט המעולה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים