פרזיטים

 

האם חרדים פרזיטים? מחשבה זו מכליה אותי, זה חילול הקודש, בעיניי. יהודי,שטוען כך, הזמין צרות,לדעתי, על ראשו, על משפחתו. איך הוא לא מפחד? או, שהוא בתהליך עזיבת היהדות, כמו הרבה, הרבה אחרים , שעברו את הדרך הזו במשך היסטוריה הארוכה שלנו? זה סיפור  מרתק, אבל לא עליו התייסרתי.

השאלה, היא, למה לא מתגייסים?.

לפני שנים הייתי בבית חולים, והיו לי שיחות ארוכות עם אישה חרדית. בני היה בצבא, והייתי מתה מחרדה. בנה למד בישיבה, והיא אהבה לספר עליו, כמה הוא חכם, כמה אוהב תורה, ולומד יום ולילה.יום הוא לא יכול להיות בלי תורה, היא החיים שלו.

ומה עם בני? החיים שלו פחות יקרים? למה בנה לא יכול לשרת, גם במקצת. שאלתי אותה, והיא ענתה לי, שאין לה מילים לענות לי, אבל מעומק ליבה, היא מרגישה, שדרך בנה צודקת. ואני הייתי בטוחה , שיסף לפיד ז"ל, הוא הצודק. הוא דיבר בשמי, מלבי. אחרי כמה זמן, במקרה, שמעתי, שבנו של לפיד שירת בקיריה, קרוב לבית.

אני מבינה, שהוא בן יחיד, ואבה דואג לביטחונו בנו, ואולי מר לפיד דיבר באופן כללי על כול הבנים, אבל הוא זעק ,שבנו, שלו נמצא בסכנה, ומכה את עצמו בחזה. השקר הזה הרתיע את דמי. הייתי בשקר הקומוניסטי כול החיים, וסופו של שקר להתפוצץ גם אחרי 70 שנה. נזכרתי בכנות של אישה החרדית, אבל נשארתי בלי מענה.

הייתי חייבת את תשובה לעצמי. גם עם היא לא תהיה שלמה, אני רוצה תשובה,שתספק אותי ברמה של אם. ארצית אני, בזבל, באדמה מחפשת את תשובותיי.

נברתי במאמרים, הקשבתי לערימת הסברים מלומדים, והתחיל לבצבץ לי משהו. בתוך מלל הזה בלט דבר אחד: כאשר אנשי הדת בעיקר מ "ש"ס" ניסו להסביר את הכשר בין דעת וצבא, ואיזה דרישות הלכתיות יש להכניס לתוך הצבא, כדי לגייס בחורים חרדים [אנשי דת האלה עברו בעצמם צבא, הם יודעים יכולות ומוגבלות של צבא, והם מנסים להשמיע דברים ברורים], כול הפרשנים,שמאלנים וימנים כאחד קוטעים אותם ומדקלמים סיסמאות על שיווין החובות, ועל סירוב להתגייס.כול זה מהסיבה כבדת משקל, לדעתי,והיא, פחד מעבדן שליטה, הם פוחדים,  שהסברים דתיים יתקבלו על ידי עם. הם לא מעיזים להתמודד עם שעלות גורליות.

שעלה אחרת היא, העם לחרדים יש זכות לדרוש סידור שלהם בתוך צבא?

חילונים בטוחים, שאין. הם רוצים בחורי ישיבות תחת שליטה מלאה שלהם. הם מוכנים לתת את חלקי של חוקי הדת לפי רצונם, בלי לערב רבני חרדים. על זה ניטשת מלחמה, לא על גיוס עצמו.

ציבור החרדי הולך וגודל. לא רק ילודה היא סיבה למספרם הגודל. לדעתי אנחנו בעיצומה של מלחמה בניינו, בין ציוויליזציות חילונית- יוונית ויהודית, וזה בנוסף למוסלמים.

התמודדות של יהדות עם התרבויות אחרות החלה מבראשית. שרדנו.

נחזור לעבר, שפרשנים שלנו כול כך לא אוהבים, אבל עם עתיק אנו, וסיבות תמונות בעבר.

מדינות נוצריות מחקו תרבויות, שחיו לפני. הם הצליחו, ובזמן ביניים רק נוצרות שלטה. אבל יהודים נשארו. למה? כי מדינאים יחד עם רבנים הכריחו את מדינות נוצריות לקבל יהודים כקהילה.

נוצרים האדוקים האלה שנאו אותנו מקרב לב, אבל היו זקוקים ורוצים לאכול, ולאכול טוב. לכן היה צורך לקבל מספר יהודים.

ליהודים היה צורך לקבל מקום הצלה. רבנים, למרות סכנה, התמקחו על כול פרט קטן בהסכם עם נוצרים. הם דרשו וקיבלו מקום מבודד, בר הגנה, רשות להיות חיי יהדות במקום הזה, בגתו, זכות שיפוט ואפילו צבעת הקטנה של יהודים להגנה עצמית. עם חירוק שיניים הסכימה כנסיה לתנאים האלה, תוך הפתחה עצמית להפר אותם,כאשר לא יהי צורך ביהודים האלה. וכך עשו, ויהודים הנותרים שוב חיפשו מקלט.

בימי השכלה לשלטונות הייתה אותה מטרה,להיפטר מיהודים, אבל בדרך אחרת-לתת זכויות. יהודים שיתפו פעולה, רבים התנצרו, אבל הצליחו יותר מידי. עם הנתעב הזה היה בין הראשונים.

ניצתה שנאת יהודים הישנה, ושואה הייתה פסגתה.

הסגנו מדינה. סביבנו משתוללת אותה אנטישמיות. ומה בפנים?

כאשר אדם מהישוב מסתכל סביבו, הוא רואה בחוץ משתוללים להם אין ספור דתות,כמו פמיניזם,הומויזם, אהבת אחר,שיווין ורבות אחרות. יש זכות לזרים, לילדים, לחיות, רק למשפחה,להורים אין זכות לשלות בילדים שלהם. את גבר, עמוד התוך הפכו למפלצת.

לאן לברוח מעלימות וסמים? ליהדות. ואנשים שולחים את ילדים לבית ספר דתי, זה יותר יקר,אבל הרחק מהשתוללויות האלה, יותר בטוח.

השאלה כבדת משקל, העם יהדות יכולה להיות טובה יותר במלחמה, השכלה, קידמה מי מודל החילוני לדעתי, כן. לפי שיערי ההיסטוריה. מושה רבנו, נביאים העצימו את רוח הקרב של אבותינו, גם בשעות של פירוק האומה, ירושלים עמדה שלוש שנים נגד צבא העולם, צבא רומיים.ב"עופרת יצוקה" לחמו רבני ישיבות הסדר כלוחמים ונתנו מענה לשאלות מוסר. מסתירים מאיתנו פעולות שלהם[כמה זה דומה לשיטות ברית המועצות].

יהודים בכול הזמנים ידעו לעכל ניסיון של אחרים והוסיפו מעצמם.

נער ישיבה, לא עילוי בלמודי קודש, נער רגיל, מסוגל לתפוס רזי מתמטיקה, פיזיקה תוך כמה שנים ספורות הודות לשיטת לימוד בישיבה. העם זה לא הוכחה ליתרון שיטה דתית?

אני כבוגרת תרבות יוונית, חילונית מפחדת משליטה דתית. איזה שבר ענק נצטרך לעבור, אבל עם חפצי חיים אנו,אין, לדעתי, ברירה.

ואנו, חפצי חיים אנחנו.

 

פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות על פרזיטים

  1. מאת אלון‏:

    אני חושב שכולם צריכים לעשות את שלהם! לא אכפת לי אם יעשו שנה בעזרה מאחורי הקו. זה עדיין יהיה טוב יותר מהוויכוח הדבילי הזה (בעיני) של האם גם הם צריכים… למה הם שונים? כי הם החליטו שמה שהם עושים מספיק? ממתי זה קובע?

    האם עובד יכול להחליט שהוא עובד טוב או שהבוס שלו עושה את זה בשבילו?

    אחלה יום

  2. מאת מוני‏:

    לדעתי הבעיה שלנו היא פחות צבא לא צבא אלה יותר תקציבים שהולכים לבני ישיבות. מי שרוצה שילמד מה שהוא רוצה אבל למה על חשבוני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים